top of page

У разі неодержання боржником копії постанови про відкриття виконавчого провадження державний виконав

  • https://protocol.ua/ua/vs_kgs_u_razi_neodergannya/
  • 5 нояб. 2018 г.
  • 3 мин. чтения

Фабула судового акту: Статтею 28 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простою кореспонденцією або доставляються кур’єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, які надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Отже у будь-якому випадку початку проведення виконавчих дій має передувати належне повідомлення боржника про відкриття виконавчого провадження.

У даному випадку підприємство звернулося до господарського суду із скаргою на дії посадової особи ДВС в якій воно просило скасувати постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, про стягнення витрат виконавчого провадження, про арешт майна боржника, про арешт коштів боржника.

Скаргу було вмотивовано тим, що наказ господарського суду підприємством було добровільно виконано, а у зв’язку із чим ВДВС на підставі пункту 8 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження. Проте у подальшому постановою виконуючого обов'язки начальника ВДВС постанову про закінчення виконавчого провадження скасовано та відновлено виконавче провадження щодо стягнення з боржника виконавчого збору і витрат виконавчого провадження.

Ухвалою суду першої інстанції, з яким погодився і апеляційний суд згадану скаргу задоволено.

Вказані рішення обґрунтовано тим, що ВДВС було порушено вимоги частини п'ятої статті 25 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки отримання боржником постанови про відкриття виконавчого провадження в останній день строку, наданого для добровільного виконання судового рішення, стало результатом саме неналежного виконання Відділом обов'язків у частині своєчасного надсилання постанови на адресу сторони виконавчого провадження, що, у свою чергу, спричинило порушення прав підприємства; наказ господарського суду було виконано боржником добровільно, будь-які заходи із примусового виконання виконавчого документу ДВС не вживались, а постановою ВДВС про закінчення виконавчого провадження підтверджується факт добровільного виконання боржником вимог виконавчого документа.

Зазначені рішення ДВС було оскаржено у касаційному порядку.

Касаційним господарським судом рішення судів нижчестоящих інстанцій залишено без зміни у зв’язку із таким.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення зі стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

При цьому сплив строку, наданого для добровільного виконання рішення суду, сам по собі не є тією достатньою підставою, з якою законодавець пов'язує стягнення виконавчого збору з боржника. Виконавчий збір стягується на підставі постанови державного виконавця, якщо боржником в установлений для цього строк рішення добровільно не виконано, а державним виконавцем вчинено дії, спрямовані на примусове виконання, які в цьому випадку не вчинялися.

В свою чергу аналіз норм ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження» свідчить про те, що перед тим, як застосовувати засоби і способи примусу, державний виконавець повинен пересвідчитися, чи отримав боржник копію постанови про відкриття виконавчого провадження, яка має бути направлена на зазначену у виконавчому документі адресу боржника та встановити факт отримання боржником копії цієї постанови, якою встановлено строк для добровільного виконання рішення. Отже, у разі з’ясування факту неодержання боржником копії постанови про відкриття виконавчого провадження державний виконавець не вправі вчиняти виконавчі дії.

 
 
 

Comments


  • Facebook Цивил Групп

Данный сайт создан для помощи гражданам города Днепр в юридических вопросах. Лица которые предоставляют помощь являются адвокатами и/или юристами которые имеют соответственное образование и опыт работ. Название Цивил Груп является произвольным названием и не имеет под собой юридической нагрузки и/или статуса. Лица которые предоставляют помощь не состоят в объединение Цивил Груп.

     © Цивіл Груп - юридичний захист, м. Дніпро, вул. Павла Нірінберга, 3/1

bottom of page